Fuqizimi i Gruas
   Fuqizimi i Gruas

 

Partnerėt Shqipėri mbėshtet zhvillimin e rolit drejtues tė gruas nėpėrmjet rritjes sė aftėsive tė saj nė lidership dhe krijimit tė rrjeteve dhe koalicioneve, aftėsi tė cilat do t’a mundėsojnė atė qė tė mbrojė mė mirė tė drejtat e saj si dhe tė kontribuojė nė zhvillimin e vendit.   Programet e Partnerėve Shqipėri synojnė forcimin dhe mbėshtetjen e grave aktive nga subjektet politike, shoqėria civile, administrata publike dhe biznesi, duke rritur aftėsitė e tyre drejtuese si dhe rolin e tyre nė vendim-marrje nė nivel vendor dhe qendror. 

PROGRAMI I PERGJITHSHEM
• Aftėsitė komunikuese
• Zhvillimi dhe manaxhimi i ekipit
• Lidershipi, manaxhimi
• Manaxhimi i ndryshimit dhe konfliktit
• Negocimi
• Lehtėsimi
• Aftėsitė prezantuese
• Marrja nė mbrojtje e politikave
• Kooperimi
• Planifikimi strategjik
• Manaxhimi i projekteve
• Manaxhimi financiar

Paraqitje e mėtejshme e disa komponentėve tė programit.

LIDERSHIPI DHE MANAXHIMI
• Manaxhimi dhe lidershipi nė organizatė-dy koncepte
  tė ndryshme
• Modeli Katz
• Studimet e Universitetit tė Michigan-it
• Rrjeti manaxherial (Blake dhe Mouton)
• Lidershipi sipas situatės (rastit)
• Lidershipi dhe pasuesit
• Lidershipi me pjesėmarrje
• Dhėnia e Atributeve
• Lidershipi karizmatik

MANAXHIMI I KONFLIKTIT
• Cikli i konfliktit MOOR
• Manaxhimi i diferencave
• Rolet nė situata konfliktuale
• Aftėsi negociuese
• Aftėsi mediuese

MANAXHIM KONFLIKTI NEPERMJET KOMUNIKIMIT  
• Komunikimi / elementet / modelet
• Pengesat nė komunikim
• Komunikimi ndėrpersonal (aftėsitė dhe teknikat e tė
   dėgjuarit)
• Procesi i dhėnies dhe marrjes sė feedback-ut
• Ēfarė ėshtė konflikti?
• Sjellja nė situata konfliktuale
• Aftėsi komunikuese nė manaxhimin e konfliktit


MARREDHENIET ME PUBLIKUN
Imazhi nė Publik
• Ndėrtimi i imazhit pozitiv
• Fushatat elektronike
• Lidhjet me median
• Zhvillimi i mesazheve efektive
• Zhvillimi i materialeve promocionale
• Etika: pėrgjegjėsia personale dhe profesionale
 
E folura nė Publik
• Procesi i tė folurės nė publik
• Zhvillimi i aftėsive pėr tė folur nė mėnyrė efektive nė
  publik

TĖ DREJTAT E GRAVE DHE INTEGRIMI GJINOR
• Tė drejtat e grave
• Konceptet gjinore bazė
• Kuadri ligjor dhe institucionet kombėtare e ndėrkombėtare qė kanė tė bėjnė me ēėshtjet gjinore dhe tė drejtat e grave
• Integrimi Gjinor dhe pse ėshtė i nevojshėm
• Integrimi i gruas pėrkundrejt integrimit gjinor
• Procesi i integrimit gjinor
• Mjetet e integrimit gjinor
• Integrimi gjinor dhe strategjitė kombėtare / lokale,
• Analiza e politikave konkrete nėn lenten e integrimit gjinor.


Hapet konkursi i dytė kombėtar “Risi Turistike” pėr rajonin e Gjirokastrės 28/10/2015

Raporti Vjetor 2015 08/10/2015

Rruga Sulejman Delvina, N.18, H.8, Ap. 12, Njėsia Bashkiake 5, Kodi Postar 1022, Tiranė, Shqipėri, Kutia Postare 2418/1, Tiranė
Email: partners@partnersalbania.org Tel.+355 4 2254881 / 3 Faks: +355 4 2254883

Te gjitha te drejtat e rezervuara ©2007 - Partners Albania.                    Programimi: ShqiperiaCom      Dizenjimi: Maximedia Studios