Programi i Trainimeve pėr Sektorin Privat
Zhvillimi i njė sektori privat tė fortė dhe dinamik nė Shqipėri kėto vitet e fundit, ka nxjerrė nė pah nevojėn pėr kualifikim tė manaxherėve dhe punonjėsve tė kompanive fitimprurėse. Bazuar nė kėto nevoja, Partnerėt Shqipėri ofron shėrbime pėr kėtė sektor, me fokus vlerėsimin e nevojave, si dhe ofrimin e trainimeve e asistencės teknike. Paketa e trainimeve pėrfshin:

KUJDESI NDAJ KLIENTIT DHE SHITJET EFEKTIVE
• Cfarė ėshtė shėrbimi ndaj klientit dhe ē’do tė thotė pėr kompaninė
• Tipet e klientėve
• Komunikimi dhe nivelet e tij
• Barrierat nė komunikim
• Komunikimi efektiv
• Reagimi ndaj shenjave jo verbale
• Bazat e komunikimit nė telefon
• Tipet e pyetjeve dhe teknikat
• Tipet e tė dėgjuarit
• Identifikimi i dėshirave dhe nevojave tė klientit
• Rritja e interesit dhe vėmendjes sė klientit
• Pėrballimi i sfidave
• Analiza transaksionale
• Sjellja me klientėt e vėshtirė
• Shitjet e frytshme
• Pengesat tipike dhe sfidat nė shitje


CROSS SELLING (SHITJET E KRYQEZUARA)
• Ēfarė ėshtė cross-selling
• Gabime nė cross-selling
• Procesi i cross-selling
• Hapat per cross-selling efektiv
• Karakteristika qė u duhen stafit nė cross-selling
• Elementet dhe kriteret e performancės pėr cross-selling
• Aftėsitė e nevojshme pėr cross-selling
• Njohuritė e nevojshme pėr cross-selling
• Kėshilla pėr cross-selling
• Ēėshtje pėr t’u theksuar nė cross-selling


KOMUNIKIMI DHE SHITJET NE TELEFON
 
• Shėrbimi ndaj klientit
• Proēesi i komunikimit
• Teknika pėr njė komunikim efektiv
• Barrierat nė komunikim
• Elementet kryesorė tė intonacionit tė mirė nė telefon
• Etika e komunikimit nė telefon 
• Hapat e komunikimit nė telefon 
• Shmangia e mėrzitjes sė klientit
• Trajtimi i klientėve tė vėshtirė nė telefon
• Strategji tė manaxhimit tė klientėve tė irrituar 


MARKETINGU DHE PROMOCIONI  
• Pėrcaktimi i termave Marketing, Promocion, Reklama, Publicitet, Marrėdhenie me publikun, Shitje
• Ē’ėshtė Marketingu
• Elementet e Marketingut
• Marketingu Miks
• Kriteret pėr Marketing Miks Korrekt
• Plani i Marketingut
• Ē’ėshtė Promocioni
• Promocioni Miks
• Elementet e Promocionit Miks


MANAXHIMI I KONFLIKTIT DHE NEGOCIMI
• Cfarė ėshtė konflikti
• Natyra e konfliktit (konstruktiv dhe destruktiv)
• Sjellje tipike nė situata konfliktuale
• Shkaqet e konflikteve
• Rezultatet dhe pasojat e konfliktit
• Analiza e konfliktit brenda kontekstit organizativ
• Cikli i jetės sė konfliktit
• Spiralja e pėrshkallėzimit tė konfliktit
• Cikli i konfliktit – Christopher Moore
• Dimensionet e konfliktit – trekėndėshi i nevojave
• Fazat e konfliktit
• Modeli Glasls /modeli Fisher
• Tipologjia e konflikteve bazuar nė dinamikat e konflikteve 
• Mėnyrat e pėrballjes sė konfliktit – Inventari i Tomas Kilman
• Strategjitė e zgjidhjes sė konfliktit
• Cfarė ėshtė negocimi
• Kur negociohet
• Kushtet per negocim
• Parimet e negocimit

Negocimi pozicional
• Cfarė ėshtė njė pozicion
• Kur perdorėt negocimi pozicional
• Si janė qėndrimet e palėve gjatė negocimit pozicional
• Sjelljet e negociueve tė orientuar drejt pozicioneve
• Pėrgatitja pėr negocim pozicional
• Procesi i negocimit pozicional

Negocimi nė bazė tė interesave
• Cfarė ėshtė njė interes
• Kur perdoret negocimi nė bazė tė interesave
• Qėndrimet e palėve gjatė kėtij lloj negocimi
• Procesi i negocimit bazuar nė interesa
• Vlerėsimi i negocimit
• Gabimet qė bėhen nė negocim
• Tipare bazė tė njė negociatori tė suksesshėm


MANAXHIMI I NDRYSHIMIT ORGANIZATIV 
• Tipologjia dhe struktura e kompanive
• Objektivat, qėllimet, vlerat, klima dhe mjedisi nė kompani
• Ndryshimi organizativ
• Pėrcaktimi i rolit dhe pėrgjegjėsive nė manaxhimin e ndryshimit
• Zhvillimi i strategjive pėr manaxhimin e ndryshimit
• Identifikimi i mėnyrave pėr tė pėrfshirė punonjėsit nė procesin e ndryshimit
• Hartimi i njė modeli pėr tė prezantuar ndryshimin te punonjėsit


PUNA NE EKIP
• Ekipet dhe grupet, ndryshimet dhe ngjashmėritė
• Fazat e zhvillimit tė ekipit
• Modeli i funksionimit tė ekipit
• Karakteristikat e ekipeve efektive
• Komunikimi nė ekip
• Roli i manaxherit nė ndėrtimin dhe mbėshtetjen e ekipeve


LIDERSHIPI DHE MANAXHIMI 
• Njohuri bazė mbi lidershipin
• Lideri dhe procesi i udhėheqjes
• Tipet e liderėve dhe funksionet e tyre nė fazat e zhvillimit tė kompanisė
• Procesi dhe funksionet e manaxhimit
• Praktika dhe stile tė manaxhimit tė suksesshėm tė kompanisė
• Roli dhe pėrgjegjėsitė e manaxherit
• Delegimi i detyrave dhe autoriteti nė kompani
• Motivimi nė vendin e punės
• Tipologjia e kompanive dhe vendim-marrja
• Hapat pėr njė vendim-marrje tė suksesshme
• Linjat e kontrollit (vendim-marrja e centralizuar/ decentralizuar
• Ndikimi i mjedisit tė jashtėm dhe tė brendshėm nė vendim-marrje
• Zgjidhja e problemeve nė kompaniORIENTIMI, MBĖSHTETJA DHE SUPERVIZIMI I PERFORMANCĖS NĖ PUNĖ (PERFORMANCE COACHING) 
• Cfarė kuptojmė me orjentim, trainim, mbėshtetje dhe supervizim tė performancės nė punė
• Si tė kuptojmė kur duhet bėrė orjentimi, trainimi, supervizimi dhe kur duhet ofruar mbėshtetja
• Si tė zhvillosh aftėsitė si trainer nė vendin e punės, si mbėshtetės dhe supervizor i performancės nė punė
• Si tė manaxhosh njė sesion orjentimi, trainimi dhe mbėshtetjeje pėr punonjėsit
• Organizimi i praktikave efektive tė orientimit, trainimit, mbėshtetjes dhe vlerėsimit tė performancės nė punė


MANAXHIMI EFEKTIV I KOHĖS DHE  STRESIT NĖ PUNĖ 

• Stresi nė punė dhe shkaqet e tij
• Identifikimi i Stresorėve nė vendin e punės
• Efektet e Stresit nė Punė
    -Efektet tek individi
    -Efektet tek performanca nė punė
    -Efektet tek Kompania
• Strategjitė individuale dhe  organizacionale pėr pėrballjen me stresin 
• Teknikat pėr Pėrballjen me Stresin nė Vendin e Punės
• Manxhimi i Kohės nė Punė
• Elementėt e Manaxhimit tė Mirė tė Kohės nė Punė
• Pengesat pėr njė manaxhim tė mirė tė kohės nė punė
• Teknika pėr Manaxhimin Efektiv tė Kohės nė Punė


PROCESI REKRUTIMIT DHE INTERVISTIMIT
• Pėrzgjedhja e personit tė duhur pėr njė pozicion pune
• Pėrgatitja pėr intervistė
• Arti i tė Pyeturit
• Shmangja e gabimeve
• Disenjimi i “portretit” tė mė tė mirit.
• Marrja e vendimit
• Ndėrmjet intervistės dhe fillimit tė punės
• Pėrgatitja e ekipit pėr tė pranuar personin e ri
• Vlerėsimi i performancės


MANAXHIMI DHE SUPERVIZIMI

Supervizori si manaxher 
• Roli i supervizorit nė manaxhim
• Pėrshtatja me mjedisin unik tė kompanisė
• Supervizimi dhe procesi i manaxhimit

Planifikimi dhe kontrolli 
• Hartimi i planeve dhe politikave
• Ushtrimi i kontrollit ndaj njerėzve dhe proceseve
• Manaxhimi i informacionit
• Zgjidhja e problemeve

Organizimi i punės dhe trainimi i stafit 
• Organizimi i njė departmenti efektiv
• Plotėsimi i departamentit me burime njerėzore
• Matja e performancės sė punonjėsve
• Trainimi dhe zhvillimi i punonjėsve

Aktivizimi i fuqisė punėtore
 
• Motivimi i njerėzve nė punė
• Arti dhe shkenca e lidershipit
• Komunikimi efektiv me punonjėsit

Manaxhimi i situatave problematike 
• Kėshillimi i punonjėsve problematikė
• Kthimi i ankesave dhe konflikteve nė bashkėpunim
• Si dhe kur tė disiplinojmė


PĖRGJEGJSHMĖRIA SOCIALE E BIZNESIT

• Pėrgjegjshmėria Sociale e Biznesit (PSB)
• Rėndėsia e Pėrgjegjshmėrisė Sociale tė Biznesit
• Komponentėt e Pėrgjegjshmėrisė Sociale tė Biznesit
• Integrimi i Pėrgjegjshmėrisė Sociale nė Kulturėn Korporative
• Analiza SWOT
• Nivelet e Pėrgjegjshmėrisė Sociale tė Biznesit - Modeli 3 Nivelesh i PSB-sė
• Piramida e Pėrgjegjshmėrisė Sociale tė Biznesit - Modeli Carrol
• Zhvillimi i programeve tė partneritetit ndėrsektorial
• Bashkėpunimi ndėrsektorial: tė zgjedhėsh kauzėn e duhur
• Si tė hartojmė programe tė pėrshtatshme dhe plane efektive tė Pėrgjegjshmėrisė Sociale
• Pėrfshirja e komunitetit: maksimizimi i pėrfitimit ekonomik tė biznesit dhe atij social
• Impakti nė komunitet


Rruga Sulejman Delvina, N.18, H.8, Ap. 12, Njėsia Bashkiake 5, Kodi Postar 1022, Tiranė, Shqipėri, Kutia Postare 2418/1, Tiranė
Email: partners@partnersalbania.org Tel.+355 4 2254881 / 3 Faks: +355 4 2254883

Te gjitha te drejtat e rezervuara ©2007 - Partners Albania.                    Programimi: ShqiperiaCom      Dizenjimi: Maximedia Studios