Histori frymëzuese

Në situatën e vështirë të krijuar nga pandemia COVID-19, e cila ka detyruar qytetarët e mbarë botës të ndryshojnë mënyrën e jetesës, vijnë edhe shumë histori frymëzuese se si njerëzit po adaptohen apo përmes inovacionit vihen në shërbim të të mirës së përbashkët.

 

 

 

 


PLATFORMA MBESHTETESE

HEROI-IM.AL një platformë për vullnetarë në ndihmë të punonjësve të shëndetësisë dhe shërbimeve 


Fundraiser Albania: Supporting Doctors and Nurses Fighting COVID-19


My Darling Quarantine Short Film Festival Gofundme


 

 

NISMA FRYMEZUESE NGA VENDI DHE BOTA

 

Muzikë, kërcim e duartrokitje – artistet ofrojne muzike per mjekët e pacientët!


ABI Bank dhuron respiratorë për shëndetësinë shqiptare


60 infermierë shqiptarë drejt Italisë, Di Maio: Dhuratë për ne


Zjarrfikësit ‘zbarkojnë’ tek Spitali Infektiv, mesazhi i tyre për mjekët


Kompania farmaceutike “Fufarma” solidarizohet me punojësit e policisë së shtetit dhe asaj bashkiake, duke iu ardhur në ndihmë me masat e nevojshme në luftën kundër Koronavirus.


Pako ushqimore për familjet në nevojë në Durrës


“Ju jeni heronjtë e njerëzimit”, yjet e futbollit, një duartrokitje për mjekët


Printimi i maskave 3D, nismës në ndihmë të mjekëve i bashkohet edhe Universiteti Politeknik


“Familja për Familjen”/ Nisma në Elbasan për të ndihmuar familjet në nevojë”


“Nëse “lufta” zgjat, do marr edhe borxh”, flet Adriana, artizanja që qep maska falas për shkodranët


Vullnetarët në Lezhë ndihmojnë të moshuarit me pazaret e ilaçet


Psikologia vullnetare ndihmon të moshuarit e vetmuar në Lezhë: Ditë të vështira, secili të tregohet solidar


KFC dhuron pako ushqimore për mjekët e spitalit infektiv


Stop e Sunday League Tirana ndihmojne njerezit ne nevoje!


Rita Ora regjistrohet si vullnetare e Shërbimit Shëndetësor britanik në ndihmë për Covid-19


Studentja krijon “Engjëjt e blerjes” për të ndihmuar të moshuarit gjatë koronavirusit


‘Naftë falas për infermieret’, burri përdori kursimet e tij për të ndihmuar stafin mjekësor


Koronavirusi u mbylli restorantet, 5 shefa bashkohen dhe gatuajnë për të pastrehët


Tre djem të vegjël kthehen në heronjtë e lagjes, shpërndajnë ushqime falas për të moshuarit


30 mjekë dhe infermierë shqiptarë nisen drejt Italisë për të dhënë kontributin e tyre në luftën kundër COVID19

 

Një mesazh mirënjohje për ekipin e mjekëve dhe infermierëve shqiptarë të cilët do të ndihmojnë në frontin më të nxehtë të luftëS, në Lombardi, ka ndarë në rrjetet sociale një shtetas italian nga ballkoni i shtëpisë së tij


Aktorja e njohur Sharon Stone preket nga gjesti i Shqipërisë për dërgimin e mjekëve në Itali: Faleminderit me gjithë zemër!


Heronj të heshtur: Laborantët dyfishojnë kapacitetet e respiratorëve të paktë të Shqipërisë


Rrjeti i shpërndarjes së ushqimit ‘Baboon’ shpërndan ushqim për stafin e spitalit Infektiv


Teknologjia kundër koronavirusit, printera 3D për të prodhuar maskat për mjekët


Më shumë se 1000 maska falas për policët e punonjësit e shërbimit – njihuni me rrobaqepësen që po bën gjestin human kundër CoVid-19 në Elbasan


CCBS DHURON 6.000.000 LEK PËR SHËRBIMIN INFEKTIV PRANË QENDRËS SPITALORE UNIVERSITARE “NËNË TEREZA” NË TIRANË


‘MILANO PËR SHQIPËRINË’, MJEKËT QË JETOJNË DHE PUNOJNË JASHTË ATDHEUT BËHEN BASHKË PËR TË NDIHMUAR NË LUFTËN KUNDËR KORONAVIRUS


Modeli shqiptar në Kinë dhe bashkëshortja e tij dërgojnë 200.000 maska në Tiranë


Këngë dedikuar mjekëve, infermierëve, sanitareve, farmacistëve! I kemi sytë te ju! Do ju jemi mirënjohës përjetë!


Teatri ”Petro Marko” vishet me ngjyrat e il Tricolore: Shqipëria dhe Vlora janë përkrahë Italisë


Gjirokastra solidarizohet me Italinë


Zyra e BE në Tiranë fton qytetarët të dalin në mbrëmje në ballkon ose dritare për të përshëndetur punonjësit e shëndetësisë


Kodim, mësime në formë audio-vizuale, leksione për maturantët, platformë multimediale për më të vegjëlit dhe shumë më shumë se kaq nëpërmjet Vodafone.


Adopto nje gjysh e gjyshe – njihuni me Mom Hatixhenë që dhuroi pensionin për familjet në nevojë


Qytetarë të Vlorës vendosin në Konsullatën Italiane pankarta solidarizuese me popullin italian


Futboll në kushte shtëpie, nisma e FSHF-së për fëmijët


Shqiptarja gatuan për mjekët në Itali


Rrobaqepësi që po furnizon me maska Tiranën


Çifti shqiptar në vijën e parë të frontit kundër KORONAVIRUSIT


Nisma e “Hipokrati”, në 17:30 të gjithë në dritare për të duartrokitur mjekët dhe infermierët


Fundjave Ndryshe


Emisioni Stop dhe Fondacioni Firdeus ndihmë për familjet në nevojë


Grupi i biznesmenëve durrsakë dhurojnë nga 200 bukë në ditë për shtresat në nevojë


Nismë Ministrisë së Kulturës- Shijoni ‘spektaklin’ nga ‘vetëkarantinimi’


WhatsUP bashkëpunon me Programin e Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara #UNDP, me Organizatën Botërore të Shendetësisë #WHO dhe me #UNICEF, mbi dy nisma që synojnë të ndihmojnë në luftën mbarëbotërore kundër #Coronavirus


“Together At Home” është një iniciativë e Global Citizen, Organizatës Botërore të Shëndetit dhe një grupi artistësh që po përdorin muzikën për të bashkuar njerëzit në të gjithë botën, në kushtet e izolimit nga #COVID19


Markat e njohura të modës modifikojnë linjën e prodhimit për të bërë maska dhe veshje për punonjësit e shëndetësisë


My Darling Quarantine Short Film Festival-DokuFest ofron filma pa pagesë për publikun në karantinë


My Music Radio


DJ të ndryshëm vendas organizojnë cdo fundjavë karantine party livestream përmes Facebook


Statuja e Krishtit Shpëtimtar në Rio de Janeiro në Brazil ndriçohet me flamujt e vendeve të prekura nga COVID-19


Kriza globale e koronavirusit frymëzon kreativitet dhe mirësi


Ide për t’i mbajtur fëmijët të angazhuar gjatë mbylljes prej koronavirusit


“Shpirti arbëresh” nga Kalabria – solidaritet në rrethanat e koronavirusit


Momente të bukura solidariteti kundër koronavirusit nga bota


Një distileri në Washington DC prodhon dhe shpërndan falas shishe me dezifektantë për duart


Akte mirësie dhe solidariteti nga Turqia


Gjermanët këndojnë Bella Ciao nga çatitë në solidaritet me Italinë


Amerikanët brohorisnin nga dritaret e tyre për të treguar mbështetje për punonjësit e kujdesit shëndetësor


Vlerësim për për punonjesit e industrisë se shërbimeve


Muze të njohur (lokale dhe botërore) ofrojnë ture “virtuale” për të ndihmuar në argëtimin e fëmijëve